Czapeczka dla niemowlaka – czym okryć główkę małego dziecka?

Posted on 29/10/2019 7:24am

Czapka, kapelusik czy też chusta – to nakrycia głowy, jakie zazwyczaj nabywamy dla noworodka. Ale czy na pewno wiemy, kiedy jakie nakrycie główki zakładać? I na co zwrócić uwagę w czasie zakupów, by dobrze je dopasować? Przeczytaj, kiedy czapeczka jest niezbędna, a kiedy możesz jej niemowlęciu nie zakładać.


Kiedy porównasz rozmiary główki niemowlęcia z rozmiarem całego jego ciałka, prawdopodobnie spostrzeżesz, iż jest ona nieproporcjonalnie wielka.
gry planszowe
Author: Bonsoni.com
Source: http://www.flickr.com


A jest tak dlatego, iż to właśnie główką dziecko (polecamy sesje ciążowe w Warszawie) toruje sobie drogę na świat. Wielka główka ochrania delikatne kości ramion oraz obojczyków przed defektami, do których mogłoby dojść, kiedy maleństwo przeciska się przez kanał rodny.

Nie wystarcza Ci ten zdawkowy tekst zamieszczony w tym serwisie? Nie przejmuj się i sprawdź więcej laryngolog w dublinie tutaj, znajdziesz tam podobne informacje.

Jednak jest także i druga strona medalu. Po porodzie dziecko ma nie do końca efektywny system termoregulacji, dlatego też poprzez głowę trwoni wiele ciepła. Aby uchronić dziecko przed wyziębieniem, powinniśmy ją więc odpowiednio ochraniać - najlepiej czapeczką.


Jeszcze niedawno pokutował zwyczaj, aby dzidziusiom do czasu skończenia trzeciego miesiąca życia wkładać czapeczkę w domku. Dziś wiemy, że nie ma takiej potrzeby, a czasami jest to wręcz szkodliwe, albowiem dziecko leżące w czapeczce w mieszkaniu, szczególnie w nagrzanym pomieszczeniu, jest w stanie się przegrzać. Można jednakże uczynić wyjątek i wkładać maleństwu czapkę po kąpieli, na ok. 30 minut – ale tylko wtedy, gdy kąpiecie smyka w nagrzanej toalecie, a potem przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego pokoju. Muszą to być jednak czapki dla noworodka lekkie – najodpowiedniej wykonane z bawełny, która przepuszcza powietrze (Poznaj szczegóły).
Czapka musi znakomicie lgnąć do główki, lecz nie może być zbyt ciasna, żeby nie uciskała głowy malucha oraz nie zostawiała na jego główce bolesnych odcisków. Czapki zimowe dla dziewczynki mogą zostać wykonane także z bawełny, jednakże z o wiele grubszej tkaniny.

Tags: Wnętrza, zakup, konie