Składowe umundurowania – różne mundury oraz elementy wyposażenia

Posted on 01/12/2022 7:39am

Na terenie zarówno globy, jak i naszego kraju działają różniące się między sobą formacje militarne i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że używają mundurów. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie członków tych grup od pozostałej części obywateli. Jakie są cechy typowe określonych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?
harcerze
Author: Arcadiuš
Source: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest bez wątpienia wojsko. Trudno tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru. Poszczególne typy wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uchodzą wojska lotnicze, których umundurowanie ma charakterystyczny stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskich lotników.
Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami , które noszą policjanci, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają również mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych służb mundurowych jest umieszczona na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego dochodzi także symbol formacji.

Nie czekaj - sporo wiadomości czytaj w serwisie (https://www.fenicja.com/blog/co-to-jest-falafel), który dla Ciebie stworzyliśmy. Jeśli będziesz miał pewne pytania - chętnie na nie odpiszemy.

Wojskowi do części wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite typy czapek - mundur harcerski. Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest małych rozmiarów czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mają wojskowi.
harcerz
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Zbliżone w wyglądzie czapki noszone są przez policjantów oraz funkcjonariuszy wspomnianej kilka zdań wcześniej Służby Więziennej. Ogromne znaczenie w umundurowaniu mają też buty.

Formacją mającą prawo do noszenia munduru o nieco innym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski różni się w przypadku dziewczynek chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski obejmuje spódnicę, chłopcy rzecz jasna zakładają spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą wyróżniającą są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów prezentuje się inaczej w zależności od formacji oraz tego, czy jest on uszyty dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach noszących mundury pojawiły się kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, by coś miało zostać zmienione.

Tags: buty, Mundur, harcerstwo