Istota mebli przedszkolnych i szkolnych, czyli jak istotne jest dobranie półek i szafek pod dzieci

Posted on 29/07/2019 9:35am

Rozstaw mebli to podstawa w rozplanowaniu układu domu i przechodniości sal szkolnych. Czymże bowiem byłaby taka sala bez krzeseł, ławek i mebli przedszkolnych, a szatnia bez mebli przystosowanych do chowania w nich ubrań?

Na tle rozwoju dziecka warto przypatrzeć się jak zmieniają się wszystkie elementy wyposażenia pokoju. Wszystko rozpoczyna się w pokoiku dzieciaka, faktycznego okienka na świat. Część rodziców zapewnia dzieciom pomieszczenie na wyłączność, a gdy te mają kilka lat mogą cieszyć się własnymi mini-meblami. Takie szafki mają ok. dwadzieścia centymetrów w szerokości, wysokość biurka nie przekracza metra.

Krzesło dla dzieci
Równie niepozorne wygladają krzesła dziecięce (link do strony). Powinny być nade wszystko bezpieczne i wygodne - dzieciaki potrafią wskakiwać i zeskakiwać na krzesło. Nie zaleca się na tym etapie krzeseł na kółkach, szczególnie w przypadku dzieci wykazujących większą ruchliwość.

Później jest etap mebli przedszkolnych. Rodzice, którzy zdecydowali się na umeblowanie pokoju w tym momencie wychowywania pociechy wybiorą meble przedszkolne (więcej na ). Nie są one przeznaczane bezpośrednio do małych pokojów mieszkalnych w kamienicach, z racji swojej długości. To typowy ciąg kilku metrów półek i szafek dla większej grupy osób uczęszczających na przedszkolne zajęcia i obiady. Dominują tu ciepłe kolory i zabawki z podziałem na te przeznaczone dla chłopców i dziewczynek. Do kompletu mebli przedszkolnych dołącza się małe stoliki z krzesełkami do nauki i jedzenia posiłków.

Przedszkole to nie tylko zabawy w salkach i posiłki popołudniowe, ale i szatnia, gdzie nasze pociechy przebierają się. To tutaj rozpoczynają i kończą każdy dzień swojej przygody z pierwszą pozarodzinną społecznością, stąd wchodzą w nowy, inny świat. Mądrze skonstruowane meble do szatni (odsyłam do źródła) tylko utwierdzą przedszkolaków w przekonaniu jak należy bezpiecznie i mądrze chować swoje rzeczy.

Walory estetyczne, ale też prostota w posługiwaniu się - takimi cechami powinny charakteryzować się praktyczne meble, szafki i półki dla najmłodszych. Jeśli zagwarantują one bezpieczeństwo i nauczą młodych nawyku zamykania i zapamiętywania swojej szafki, w szkole nie będą miały problemów z dobieraniem dla siebie krzeseł i mebli klasowych.

Tags: rodzice, szatnia, dorastania, wzrastania, poczucie bezpieczeństwa