Jaką rolę pełnią książki w życiu każdego z nas, co można zrobić aby jak najwięcej osób lubiło czytanie

Posted on 04/01/2021 2:51pm

Coraz większa popularność telewizorów, a od niedawna również komputerów, tabletów i smartfonów sprawiła, że ludzie przestają czytać książki. Niestety spoglądanie w ekran będzie łatwiejsze i wymaga znacznie mniej wysiłku niż czytanie, doskonale to zresztą widać pośród młodych ludzi, zmuszenie których do wysiłku intelektualnego jest czasami ogromnie ciężkie.
książki
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną rzeczą jest czas, rozrywka elektroniczna jest tak wciągająca i pochłaniająca czasowo, że nawet jeśli ktoś miałby ochotę, żeby coś poczytać, to mu zwyczajnie zabraknie na to czasu. Książki potrzebują spokoju i skupienia, którego często tak brakuje, dla zdecydowanej większości osób znacznie wygodniej jest włączyć w wolnej chwili grę na smartfonie zamiast przeczytać następną stronę ciekawej lektury. I właśnie w ten sposób wyrasta, jakie nazwać można półanalfabetami, to znaczy ludzi, którzy są na bieżąco z najnowszymi technologiami, potrafią przejść gry jedna po drugiej, ale zaczynają sobie nie radzić z elementarnymi rzeczami, jakimi jest zwykłe czytanie.

Na szczęście wiele osób widzi to zjawisko i stara się w jakiś sposób przeciwdziałać temu. Tu bardzo dużo będą mogli zdziałać opiekunowie, jeżeli oni przekażą dzieciom
książki
Author: Todd Conaway
Source: http://www.flickr.com
miłość do książek, to najczęściej w dorosłych latach dzieci te będą sięgać po słowo pisane. I z drugiej strony, jeśli w jakiś domach książki nie istnieją, tylko wolne chwile spędza się przed jakimś ekranem, to raczej są niewielkie szanse na to, że dziecko pójdzie inną drogą i polubi jednak czytanie.
Niestety tutaj przykład będzie szedł z góry, i dzieci w większości przypadków powielają zachowania i wzorce, które wyniosły z domu. Niektórzy twierdzą, że miłość do literatury powinna w dzieciach pielęgnować szkoła.

Jeśli znajdziesz w przedstawianym tekście coś ciekawego dla Ciebie, to szybko zbadaj koniecznie również tamto źródło - tam także przeczytasz wiele podobnych wiadomości.

Jednak niestety nauczanie naszego języka opiera się na lekturach może wybitnych, lecz bardzo nudnych dla każdego młodego człowieka, więc zupełnie oczywiste jest, że czytanie ich stanie się niemiłym obowiązkiem a nie czymś przyjemnym. A czytanie w pierwszej kolejności ma być przyjemnością i rozrywką, bo takie przecież jest zadanie książek w życiu każdego z nas.

Tags: książka, gra, szkoła