O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy ubiór dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

Posted on 26/01/2023 7:08am

Mimo coraz większego nasycenia różnymi nowoczesnymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym z pewnością wciąż rozpisywane konkursy na nowej generacji wzory do maskowania oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, które są prowadzone jednocześnie przez armie, jak i firmy prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to na pewno przedmiot wielu dyskusji na forach osób grających w ASG, jak i miłośników outdooru. Natomiast pośród toczonych dyskusji argumenty czysto merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.
militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jak w związku z tym kupić najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne - ? W działaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. Przestronne jest jakby systemem nawigacyjny, który otrzymaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest dostarczenie nam informacji, w jakim miejscu możemy coś znaleźć. Informacje te biorą się najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym zatrzymujemy nasz wzrok i myśli. Widzenie tego rodzaju umożliwia nam na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po chodniku, pomimo iż jesteśmy zajęci inną czynnością, przykładowo pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie centralne to cały szereg identyfikacji, jaka polega na umiejscowieniu przedmiotów, na które zwracamy uwagę, w kontekście naszej pamięci, albo wyrażając się bardziej ogólnie - intelektu.
broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To sprawia, że nasz mózg może ustalić, z jakimi rzeczami dokładnie mamy do czynienia. Działa to na takiej zasadzie, że w dużym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to patrzenie przestrzenne), lecz jesteśmy w stanie powiedzieć, iż jest to czapka (sprawdź czapka mikołaja) albo kaptur. Takie właśnie rodzaje widzenia stwarzają nowe możliwości dla projektantów kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, wielkość przedmiotu czy kontrast na tle innych elementów przestrzeni. Kamuflaż, jaki dokładnie temu służy, nazywamy mimetycznym. Najmniej skomplikowaną jego formą jest umundurowanie wykonane z tkaniny o jednolitej barwie, jaka jest uśrednieniem panującej w określonej przestrzeni palety barw. O takich rzeczach w związku z tym muszą pamiętać projektanci, lecz również w innych sytuacjach, gdy dajmy na to projektowane są narzędzia wielofunkcyjne - link do strony.

Tags: narzędzia, konkurs, nawigacja