Wyprawa górska – co warto spakować do plecaka?

Posted on 24/02/2020 7:26am

Co roku jest coraz więcej osób stawiających na aktywne formy wypoczynku. Leżenie na plaży przestaje być modne. Staje się raczej wyrazem tego, że nie dbamy o własne zdrowie i kondycję fizyczną, a równocześnie nie mamy sprecyzowanych zainteresowań. Ci, którzy preferują górskie wycieczki, muszą pamiętać o właściwym ekwipunku. Bez wątpienia przyda się palnik turystyczny i żywność liofilizowana.
liofilizacja
Author: Chuck Feder
Source: http://www.flickr.com
Żywność liofilizowana większości z nas kojarzy się z wielodniowymi wyprawami w naprawdę wysokie partie gór. To po taką żywność sięgają zazwyczaj himalaiści, którzy zdobywają najwyższe szczyty świata.

Dziś przedstawiamy powyższy materiał - jeśli jest on pomocny również dla Ciebie, to kliknij, a więcej zobaczysz w artykule (http://uannynowytarg.pl/OFERTA,6). Przekonaj się, może to także okaże Ci się interesujące.

Co to takiego? Jest to żywność, która poddawana jest procesowi liofilizacji. Polega on na suszeniu po wcześniejszym zamrożeniu. W czasie tego procesu wykorzystuje się niezwykle obniżone ciśnienie. Żywność liofilizowana odznacza się również tym, że usuwana jest z niej woda. Wyparować trzeba co najmniej 70% wody. Taki proces konserwowania gwarantuje to, że żywność odporna jest na działanie przeróżnych bakterii, które przyspieszają jej psucie - wybierz żywność liofilizowaną.
Dzięki temu jest naprawdę trwała i na ekspedycjach sprawdza się wręcz idealnie. Metoda liofilizacji stosowana była po raz pierwszy podczas II wojny światowej na terenie USA. W pierwszym okresie jej istnienia była wykorzystywana do obróbki krwi, którą dzięki temu można było bez trudu przewozić na naprawdę ogromne odległości. Z upływem czasu zaczęto stosować ją do konserwacji żywności. Współcześnie himalaiści nie potrafią wyobrazić sobie bez niej przeżycia w wysokich górach.

góry
Author: Ashley Van Haeften
Source: http://www.flickr.com
Palnik turystyczny nie odgrywa może tak istotnej roli, jak żywność liofilizowana, ale jest również bardzo przydatny. Aczkolwiek może zostać zastąpiony własnoręcznie rozpalonym ogniskiem, ale to wymaga już dużo większego zachodu.

Jeżeli masz ochotę wyszukać materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj (http://deluxetravelclub.pl/belmond-copacabana-palace-rio-de-janeiro-o960.html) i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Należy bowiem uzbierać chrust, a następnie go odpalić, co nieraz może okazać się naprawdę trudne. Z pomocą palnika bez problemów uda się błyskawicznie oraz sprawnie przygotować ciepły posiłek na biwaku. Bardzo oszczędza to czasoraz nerwy, które mogą wystąpić w sytuacji trudności z rozpaleniem ogniska. Palnik turystyczny i żywność poddawana procesowi liofilizacji bardzo ułatwiają życie tych, którzy kochają zwiedzać i raczej nie zatrzymują się w stojących na najwyższym poziomie hotelach. Warto o tym pamiętać.

Tags: hotel, kondycja, konserwacja